Niemal z roku na rok lato w Polsce jest coraz bardziej gorące. Upał niestety doskwiera wielu osobom. Wysokie temperatury w okresie letnim niestety są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Upały po prostu szkodzą i mogą wywołać kilka stanów organizmu. Jakie zagrożenia dla zdrowia może spowodować wysoka temperatura.

Skurcze cieplne wynikające z upału

ciepło a skurcze

Skurcze cieplne to bóle mięśni i skurcze spowodowane ciężkim wysiłkiem w ekstremalnych temperaturach. Chociaż skurcze cieplne nie są aż tak groźne, są zwykle pierwszą oznaką negatywnej reakcji organizmu na ciepło.

Objawy skurczów cieplnych

Skurcze cieplne mogą być bardzo bolesne i zwykle dotykają rąk, nóg lub brzucha po kilkugodzinnym wysiłku w gorących warunkach. Koniecznie musi zmienić otoczenie, ponieważ upał nam nie sprzyja. Inne objawy to również omdlenia, zawroty głowy, osłabienie i nadmierne pocenie się.

Leczenie skurczów cieplnych

Łatwo jest leczyć skurcze cieplne. Jak tylko wystąpi którykolwiek z objawów, musisz przerwać cokolwiek robisz i odpocząć w chłodnym miejscu. Następnie pij płyny z elektrolitami, np. napoje sportowe. Delikatnie masuj i rozciągnij skurcze mięśni, trzymając staw w rozciągniętej pozycji, aż skurcze ustąpią. Jeśli skurcze upałów utrzymują się po godzinie odpoczynku i przyjmowaniu płynów, czas zwrócić się o pomoc lekarską.

Aby uniknąć skurczów cieplnych, spożywaj dużo płynów podczas intensywnego wysiłku w ekstremalnych warunkach upałowych. Jeśli możesz uniknąć przebywania w upale podczas ciężkiej pracy i ciężkiej pracy, zrób to. Ale jeśli naprawdę musisz, od czasu do czasu poświęć trochę czasu na ochłodzenie i odpoczynek mięśni.

Wyczerpanie z powodu ciepła

Słońce upał

Wyczerpanie cieplne występuje, gdy ludzie intensywnie ćwiczą lub ćwiczą w gorącym i wilgotnym miejscu. Silne pocenie powoduje utratę dużej ilości płynów ustrojowych. Przepływ krwi do skóry zwiększa się, gdy ciało nadmiernie się poci. Kiedy tak się dzieje, zmniejsza się przepływ krwi do ważnych narządów. Rezultatem jest łagodny szok. Jeśli nie zostanie natychmiast potraktowany, stan ofiary się pogorszy. Jest szansa, że temperatura ciała będzie stale rosła, prowadząc do udaru cieplnego.

Istnieją dwa rodzaje wyczerpania cieplnego; ubytek wody i ubytek soli. Każdy typ różni się w zależności od objawów. Brak wody może prowadzić do nadmiernego pragnienia, osłabienia, bólu głowy, a nawet utraty przytomności; podczas gdy niedobór soli może powodować nudności i wymioty, częste skurcze mięśni i zawroty głowy.

Chociaż wyczerpanie cieplne nie jest tak poważne jak udar cieplny, bez odpowiedniego i natychmiastowego leczenia może się nim stać i może uszkodzić mózg, ważne narządy, a nawet spowodować śmierć.

Objawy wyczerpania cieplnego

Typowe oznaki i objawy wyczerpania cieplnego obejmują:

 • zawroty głowy, nudności i omdlenia
 • zamieszanie i ból głowy
 • zmęczenie i skurcze mięśni
 • blada skóra, szybkie bicie serca i obfite pocenie się
 • ciemny kolor moczu (co wskazuje na odwodnienie)

Leczenie wyczerpania cieplnego

Jeśli masz oznaki i objawy wyczerpania cieplnego, ważne jest, aby natychmiast wyjść z gorąca i odpocząć w klimatyzowanym otoczeniu. Dodatkowy upał jeszcze bardziej zaszkodzi. Jeśli nie masz bezpośredniego dostępu do takiego miejsca, spróbuj znaleźć najbliższe chłodne i zacienione miejsce. Następnie pij dużo napojów bezkofeinowych i bezalkoholowych. Poluzuj lub zdejmij obcisłą lub niepotrzebną odzież. Gdy tylko poczujesz, że jesteś w stanie stać bez omdlenia, weź chłodny prysznic, kąpiel lub kąpiel z gąbką. Jeśli nie ma ulgi w ciągu 30 minut, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Aby uniknąć nawrotów wyczerpania cieplnego, należy unikać ciężkiej pracy w wysokich temperaturach. Dlatego najlepiej tego unikać, dopóki lekarz nie powie ci, że można bezpiecznie wznowić normalne czynności.

Upał a udar cieplny

Udar cieplny to forma hipertermii, w której temperatura ciała gwałtownie wzrasta. Podczas ekstremalnych upałów system kontroli temperatury ciała, który wytwarza pocenie się w celu schłodzenia ciała, przestaje działać. Temperatura ciała wzrasta tak wysoko, że może dojść do uszkodzenia mózgu i śmierci, jeśli ofiara nie zostanie natychmiast przetransportowana do szpitala. Objawy udaru cieplnego można czasami pomylić z zawałem serca lub innymi chorobami serca.  Ludzie zwykle wykazują wyczerpanie cieplne przed przejściem do udarów cieplnych.

Objawy udaru cieplnego z powodu upału

Typowe objawy i oznaki udaru cieplnego obejmują:

 • wysoka temperatura ciała i szybki puls
 • brak potu w gorącej zaczerwienionej lub zaczerwienionej suchej skórze,
 • trudności w oddychaniu i pobudzenie,
 • dziwne zachowanie z halucynacjami,
 • dezorientacja i dezorientacja
 • napad, który może prowadzić do śpiączki

Jak leczyć udar cieplny?

Ofiary udaru cieplnego powinny otrzymać natychmiastowe leczenie, aby uniknąć innych powikłań.  Czekając na pomoc medyczną, możesz zacząć schładzać ofiarę. Zabierz daną osobę w chłodne i zacienione miejsce. Zdejmij ubranie ofiary, a następnie nałóż zimną wodę na skórę, na przykład spryskaj zimną wodą z węża ogrodowego lub możesz umieścić okłady z lodu pod pachami ofiary i pachwinami. Możesz spróbować pobudzić pocenie się i parowanie, wachlując ofiarę. Jeśli poszkodowany jest w stanie pić płyny, poproś go o wypicie zimnej wody lub innych chłodnych napojów, które nie zawierają alkoholu ani kofeiny. Ważne jest, aby monitorować temperaturę ciała ofiary za pomocą termometru i kontynuować wysiłki związane z chłodzeniem, aż temperatura ciała spadnie do 38,3 stopni Celsjusza. Pij dużo wody i pozostań w chłodnym miejscu.