Standard życia w Polsce podobno z roku na rok ma się podnosić. Jednak w ostatnim czasie jedyne co się podnosi, to ceny na półkach i inflacja. Jak zatem prezentują się średnie zarobki Polaków w kontekście kosztów życia? Ile tak naprawdę średnio wynosi wypłata pracownika w Polsce? Sprawdźmy to!

Średnia krajowa w Polsce

Na 2022 rok średnia krajowa w Polsce wynosi 5888 złotych brutto, a więc 4240 złotych netto. Mowa tutaj o osobach, które są zatrudnione na umowę o pracę. Kwota ta jest wyższa od poprzedniego 2021 roku o aż średnio 500 złotych. Jednak na podwyżki w kontekście średniego wynagrodzenia Polaków niewątpliwie ogromne znacznie ma szalejąca inflacja i szerząca się drożyzna.

Przeciętny Polak – ile zarabia?

Podwyżki podwyżkami, średnie średnimi, jednak w rzeczywistości na jakie pieniądze może liczyć przeciętny Polak? Tutaj warto przyjrzeć się danym Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku. W badaniach tych można zobaczyć, że średnia pensja Polaka pracującego na umowę o pracę w 2021 roku wynosiła około 4240 złotych. Jednak zupełnie inaczej prezentuje się mediana zarobków Polaków. Otóż, gdy spojrzymy jak prezentuje się mediana wypłat pracowników w Polsce, to widzimy, że znaczna część osób za swoją pracę pobierała wynagrodzenie w wysokości niższej niż 3350 złotych. To pokazuje, że wiele Polaków wciąż ma naprawdę ciężkie warunki życiowe.

Statystyki a rzeczywistość

Wiadomo jednak, że statystyki nie zawsze pokazują rzeczywisty obraz sytuacji. Dlatego śmiało można podejrzewać, że znaczna część osób w Polsce zarabia raczej około 3000-3500 złotych na rękę. Wydaje się, że takie pieniądze mogą pozwolić na przeżycie w naszym kraju. Jednak niewątpliwie do spokojniejszego życia na ten moment przydałoby się zarabiać pieniądze średnio w wysokości 5000 złotych. Szczególnie, gdy ktoś mieszka w dużym mieście wojewódzkim.