Maska to jeden z najpopularniejszych kosmetyków do włosów. Ma za zadanie odżywić włosy, ułatwić ich rozczesywanie i sprawić, że będą bardziej gładkie, a końcówki przestaną się rozdwajać. Aby jednak maska dobrze spełniła swoją funkcję musi być odpowiednio dobrana, a także właściwie stosowana.

Maska do włosów to kosmetyk, o którym warto pamiętać w codziennej pielęgnacji włosów. Maska sprawi, że włosy będą w dużo lepszej kondycji zarówno wewnątrz, gdyż zostaną odpowiednio wzmocnione i odżywione, jak i na zewnątrz, gdyż pozostaną gładkie i błyszczące. Na rynku istnieje szeroki wybór masek do włosów, warto wybrać taką, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb naszych włosów, która nie będzie ani ich obciążać, ani sprzyjać ich szybszemu przetłuszczaniu się. Aby upewnić się, że maska została dobrze dobrana warto na początek nałożyć niewielką ilość kosmetyku i obserwować efekty. Najlepsza maska to taka, która odżywi włosy, nawilży je, poprawi ich kondycję, a jednocześnie je wzmocni i sprawi, że będą wyglądać na zdrowsze.

Czym się kierować wybierając maskę do włosów?

Maskę warto dostosować do długości i grubości włosów, a także bieżących potrzeb włosów. Maska, która dobrze sprawdzi się do każdego rodzaju włosów, to maska nawilżająca. Zregeneruje ona włosy zniszczone czy przesuszone, a dodatkowo nawilży i poprawi wygląd włosów. Właściwości mocno nawilżające mają np. maski humektantowe. Maski emolientowe będą z kolei natłuszczać włosy, mocno je odżywiać, a także wzmacniać. Maska proteinowa sprawdzi się z kolei najlepiej, jeśli chcemy zregenerować włosy i odbudować ich strukturę. Wybierając maskę warto też wcześniej sprawdzić, czy nasze włosy są wysoko czy niskoporowate, gdyż każdy rodzaj włosów potrzebuje innej pielęgnacji. Do włosów wysokoporowatych warto stosować maski mocno odżywiające, aby ograniczyć ich puszenie, spowodowane np. nadmierną wilgotnością powietrzą. Z kolei włosy niskoporowate szybko się elektryzują i brak im objętości, potrzebują więc maski o lżejszym składzie i rzadkiej konsystencji, która sprawi, że staną się one bardziej podatne na stylizację. Odpowiednio do swoich włosów można też wybrać maskę np. do włosów farbowanych czy kręconych. Jakiej pielęgnacji potrzebują włosy w kolorze zimny blond? Składniki zawarte w masce specjalnie dedykowanej włosom blond najlepiej odpowiedzą na wszystkie potrzeby takich włosów. Co jakiś czas warto zmieniać odżywkę do włosów, gdyż poszczególne produkty różnią się swoim składem, a ponieważ włosy lubią różnorodność, to warto im dostarczać co jakiś czas nowych składników odżywczych. W składzie maski do włosów powinno się znajdować jak najwięcej naturalnych składników, bez dodatku alkoholu czy parabenów.

Maska do włosów. Czego nie robić?

Przede wszystkim maski do włosów nie powinno się nakładać na włosy mokre czy splątane. Wcześniej włosy trzeba umyć szamponem, a następnie osuszyć je ręcznikiem i rozczesać. Maska do włosów to kosmetyk, którego nie powinno się stosować w nadmiarze, wystarczy jedynie niewielka ilość maski, aby dobrze spełniła ona swoją funkcję. Nałożenie zbyt dużej ilości kosmetyku może obciążyć włosy i sprawić, że będą się one szybciej przetłuszczać czy nawet częściej wypadać. Maskę należy zawsze nakładać jedynie na końcówki włosów, a także trzeba ją pozostawić na włosach co najmniej kilka minut, aby składniki kosmetyku miały szansę wniknąć w strukturę włosa. Włosy z nałożoną maską można zawinąć np. ręcznikiem. Wyższa temperatura sprawi, że produkt będzie się lepiej wchłaniał. Maska to kosmetyk, który powinien być stosowany jedynie jako dodatek do szamponu i odżywki. Nie należy jej stosować codziennie, a jedynie raz czy 2 razy w tygodniu. Po każdym użyciu maskę należy bardzo dokładnie spłukać, najpierw ciepłą, a potem chłodną wodą.