Pokrzywa jest to jedno z ziół, które wielu osobom kojarzy się z poparzeniem i bąblami na skórze. Warto jednak pamiętać, że ma ona również właściwości lecznicze. Jakie dokładnie? O tym powiemy sobie właśnie w tym artykule.

Jakie właściwości lecznicze ma pokrzywa?

Jeśli chodzi o pokrzywę, to tutaj wyróżnić trzeba przede wszystkim napar z pokrzywy. Dlaczego? Otóż pomaga on w walce z biegunkami, ale również z wszelkimi problemami związanymi z jelitami czy żołądkiem.
Ponadto pokrzywa sama w sobie jest moczopędna, a to z kolei sprzyja oczyszczaniu organizmu np. z toksyn, a także wspiera walkę z kamienicą nerkową. Warto jednak pamiętać, że nie można przesadzać z wypijaniem takich naparów, maksymalnie można spożyć cztery szklanki dziennie. Nadmiar wypitego naparu może przyczynić się do wypłukiwania minerałów, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Pokrzywa leczy stany zapalne

Zimny napar idealny jest do płukania jamy ustnej, który wspiera procesy lecznicze związane z wszelkimi stanami zapalnymi. Idealnie nadaje się również do płukania włosów. Samo picie naparu również wzmacnia włosy, dzięki temu nie tylko stają się mocniejsze, ale przede wszystkim przestają wypadać. Pokrzywa obniża poziom cukru we krwi, przyśpiesza produkcję krwinek czerwonych, a także korzystnie wpływa na układ krwionośny. Ma również działanie wzmacniające, dlatego warto ją wypijać w sezonie jesiennozimowym. Jeśli twierdzisz, że pokrzywa jest zbędna, to jesteś w błędzie. Warto korzystać z jej dobrodziejstw, ale oczywiście z umiarem, aby sobie nie zaszkodzić.