Polska jest jednym z wielu państw w Europie, w których nie ma obowiązku posiadania opon zimowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że na drogach większości krajów ościennych za brak odpowiedniego ogumienia w sezonie zimowym grozą niekiedy nawet bardzo wysokie mandaty.

W Polsce z zimowych lub wyposażonych w łańcuchy opon korzystać trzeba jedynie na odpowiednio oznaczonych odcinkach. Zdecydowana większość z nich znajduje się na południu, ponieważ jest to najbardziej górzysty region kraju. W jakich państwach nie trzeba mieć opon zimowych? Jak wysokie kary grozić mogą u naszych sąsiadów za niedostosowanie pojazdu do warunków drogowych? Czy wielosezonowe ogumienie to dobra alternatywa dla klasycznych zimówek? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Gdzie nie trzeba mieć opon zimowych?

Do listy państw, w których nie ma obowiązku zmiany opon, dopisać spokojnie możemy kraje takie jak Albania, Belgia, Bułgaria, Dania, Grecja, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Macedonia, Portugalia, Turcja czy Wielka Brytania. Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż przejeżdżając przez terytorium naszych sąsiadów (np. Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa), trzeba założyć ogumienie zimowe. W niektórych przypadkach alternatywą mogą być przykładowo opony wielosezonowe z oznaczeniem M+S (ang. Mud and Snow – błoto i śnieg).

Inwestycja w opony zimowe 205/55 R16 to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich kierowców, którzy na trasie pokonać muszą Austrię, Chorwację, Czechy, Estonię, Finlandię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Rumunię, Słowację albo Słowenię. We wszystkich tych krajach za brak dopasowanego ogumienia otrzymać można mandat. Najbardziej dotkliwa nakładana jest najczęściej w Austrii, gdyż grzywna za niedostosowanie pojazdu do warunków atmosferycznych może wynosić tam nawet 5 tysięcy euro. Warto wspomnieć też, iż w krajach takich jak Francja, Hiszpania czy Włochy opony zimowe mogą okazać się także niezbędne w zależności od regionu i warunków atmosferycznych. Ogumienie z kolcami lub łańcuchami będzie z pewnością potrzebne w Alpach oraz Norwegii, ponieważ obydwa te regiony charakteryzują się najmniej sprzyjającymi kierowcom warunkom drogowym.

Lepiej zainwestować w tanie opony zimowe 205 55 16 czy droższe ogumienie wielosezonowe?

Kupując tanie opony zimowe 205 55 16, można uniknąć mandatu za brak niedostosowanego ogumienia niewielkim kosztem w trakcie zagranicznych podróży. Rozwiązanie to może sprawdzić się w wielu sytuacjach, ale na etapie planowania trasy i czasu wyjazdu warto poświecić chwilę na zapoznanie się z obowiązującymi w danym kraju przepisami. Opony wielosezonowe doskonale sprawują się podczas podróży, których termin przypada na okres przejściowy pomiędzy latem a zimą i vice versa. Większość kierowców wybiera je właśnie ze względu na brak kosztów związanych z sezonową wulkanizacją oraz przechowywaniem drugiego kompletu w odpowiednich warunkach. Z perspektywy bezpieczeństwa na oblodzonej drodze opony zimowe 205/55 R16 podobnie jak inne zimówki wypadają jednak z reguły znacznie lepiej od większości całorocznych modeli.