Scenariusz wielu filmów zagranicznych oparty był na historii dziedziczenia ogromnego spadku zza granicy. Ach! Kto z nas nie marzy o tak wspaniałej historii. W głowie, aż roi się od pomysłów na co można by wydać całe bogactwo. Jednak czy w naszej polskiej rzeczywistości taka historia ma szansę się przydarzyć?

Odziedziczony spadek

Oczywiście, że tak jednak zanim w głowie zaczniemy układać sobie plan wydawania odziedziczonej fortuny warto zastanowić się, czy zamiast bogactwa nie odziedziczymy długu. Jeżeli osoba po której ma nastąpić nabycie spadku jest nam osobą dobrze znaną raczej nie mamy problemu ze znajomością stanu jej finansów. Zdarza się jednak tak, że dana osoba umiera jej najbliżsi nie żyją lub nie utrzymują z nią kontaktu, nie posiada ona zbyt wielkiego majątku lub nie posiada go w ogóle zostawia po sobie dług i co wtedy. Jeżeli spadkobiercy nie zgłoszą się sami to po pewnym czasie z braku uregulowania należności sprawą zajmują się dłużnicy, a później komornik.

Dłużnik to nie tylko banki i parabanki

Coraz śmielej swoich długów dochodzą również jednostki samorządu terytorialnego czy też KRUS lub ZUS. Wtedy też potencjalny spadkobierca dostaje wezwanie do spłaty długów. Każdy z nas od tego momentu (dowiedzenie się o dziedziczeniu lub o momencie śmierci spadkobiercy) ma pół roku na przyjęcie lub odrzucenie spadku. Jeżeli nie mamy podstawowej wiedzy na temat stanu finansów spadkobiercy to w głowie pojawiają się wątpliwości co zrobić w tej sytuacji.

Wiele osób potwierdza pogląd, że państwo nadal bardzo źle zabezpiecza przed dziedziczeniem długów dzieci małoletnie. Bardzo często słyszy się historie gdzie nieletni przyjął spadek, ponieważ w jego skład wchodził dom lub mieszkanie, lecz wraz z nim otrzymał w spadku długi, których spłata może mu towarzyszyć nawet do końca życia. To smutne, ale niestety takie mamy realia.

Dbajmy więc o to, aby właściwie zabezpieczyć swój majątek. Chrońmy go również, przed dostaniem się mówiąc kolokwialnie w niepowołane ręce. Niektóre kancelarie notarialne udzielają darmowych porad w tym zakresie. A jeśli już mamy coś odziedziczyć to życzmy sobie dziedziczenia samego majątku bez zadłużeń!