W końcu nadszedł czas, kiedy to zamierzasz zmienić samochód? Prędzej czy później z różnych powodów do tego dojdzie. Powodem może być awaria starego samochodu lub uzbieranie środków finansowych na nowy pojazd. W momencie, gdy myślimy o zmianie samochodu, to zadajemy sobie pytanie – nowy czy używany egzemplarz będzie lepszym wyborem??

Wybór samochodu zależny od dostępnego budżetu

Kto z nas nie marzy o samochodzie prosto z salonu, prawda? Jednak tak naprawdę wszystko zależy od naszego portfela. Jeśli masz trochę gotówki, to jak najbardziej możesz stać się użytkownikiem nowego auta, które aż lśni nowością. Jeśli nie masz gotówki, to na rynku są dostępne również rozwiązania kredytowe – kredyt i leasing. Korzystając z kupna za gotówkę to od razu wtedy jesteś właścicielem pojazdu, a biorąc w leasingu – dopiero wtedy, gdy go spłacisz w całości.

Na pewno można powiedzieć, że decydując się na zakup auta z salonu, tak naprawdę decydujemy się na gwarancję spokoju. Nie interesują nas usterki i awarie. Mając nowe auto kupujący nie musi się martwić kosztami serwisowania auta przez pierwsze lata eksploatacji. Nawet, gdy coś się stanie, to i tak jest gwarancja, dzięki czemu ryzyko wydatków jest zminimalizowane. Jednak kupno samochodu z salonu ma też minusy. Do minusów należy zaliczyć dużą utratę wartości w pierwszych latach od zakupu oraz wartość kosztów ubezpieczenia.

A może auto używane?

Kupno samochodu używanego to przede wszystkim niższa cena, jednak musimy pamiętać, że to też samochód po przejściach. Rynek aut używanych w Polsce jest bardzo obszerny, a na popularnym serwisie otomoto.pl znajdziemy mnóstwo ofert. Można zakupić auto od handlarza, jednak to wiąże się z ryzykiem kupna samochodu po powodzi, z ukrytymi wadami, czy też niejasną przeszłością, ponieważ może ono być z zagranicy itd.

Znacznie bardziej bezpieczniejsze jest kupno od osoby prywatnej. Tutaj możemy mieć większą pewność, że poprzedni właściciel o niego dbał, serwisował go na bieżąco. Oprócz tego możemy również podpytać o wiele szczegółów na temat przeszłości auta.

Telewizor bez systemu Android? Pomyśl o zewnętrznym TV box’ie

Decydując się na samochód z drugiej ręki musimy pamiętać, aby poruszyć ze sprzedawcą kilka ważnych kwestii. Na co co zwrócić uwagę przy kupnie auta z drugiej ręki?

-stan techniczny pojazdu,
-historia serwisowania samochodu,
-pochodzenie auta,
-stan wnętrza pojazdu.

Podejmując decyzję na temat tego, czy lepiej kupić samochód nowy czy używanym, tak naprawdę musimy dobrze przemyśleć. Każde z nich ma plusy i minusy. Jedna pamiętajmy, że decydując się na jakikolwiek samochód, to musimy się liczyć z kosztami jego utrzymania. Paliwo i ubezpieczenia na auto są coraz droższe.