W ostatnich latach ludzie odczuwają ciągłą presję z różnych stron. Ostatnie wydarzenia na świecie również sprawiły, że wiele zmieniło się w naszej codzienności. Maseczki na twarzach, zamknięte knajpy, odwołane imprezy i opustoszałe ulice odbierają barwy światu. Do tego u części osób dochodzi destabilizacja związana z pracą, zarobkami, a nawet kontaktem z bliskimi. Nie da się ukryć, że w całej tej nowej rzeczywistości pojawia się też lęk przed dotąd nieznaną chorobą, przed zarażeniem i utratą bliskich. Jednym słowem zaczynają towarzyszyć nam nieznane dotąd stany lękowe. Czyli, tak naprawdę nieco pomijane skutki depresyjnego świata, w którym przyszło nam żyć ostatnimi laty.

Stany lękowe związane z izolacją i samotnością

osoba z depresją

Niepokój, jaki budzi w nas aktualna sytuacja związana ze światową sytuacją jest uzasadniony. Jej rozwój jest nadal trudny do przewidzenia, a w mediach pojawia się wiele kontrowersyjnych informacji, które potęgują stres. Zalecany dystans społeczny, zdalny tryb pracy i nauki, obowiązkowe kwarantanny, czy porzucone pasje mogą powodować poczucie osamotnienia. I tutaj wiele osób zaczyna szukać przyczyn swojego stanu psychicznego i trafiają na pytania typu „Stany lękowe co to” – i wtedy diagnozują swoje problemy psychiczne i depresyjny stan. Jak się okazuje wirtualny świat, nie jest w stanie zastąpić prawdziwego kontaktu z otoczeniem. Z nostalgią i coraz większą tęsknotą wspominamy, to jak nasze życie toczyło się przed obostrzeniami oraz trudną sytuacją finansową, czy też problemami z energią elektryczną. A to sprawia, że stany lękowe objawy zaczynają się uwydatniać jeszcze bardziej.

Stany lękowe u dzieci i nastolatków

W ostatnim czasie dzieci oraz najmłodsi toczyli inne życie niż powinni. Wiele ograniczeń zostało zesłanych na społeczeństwo. Z tego powodu zaczęły się tworzyć także stany lękowe u dzieci. Dzieci również czują, że mamy ograniczone swobody i tkwimy w miejscu, a każdy dzień, jest niemal taki sam. Brakuje im również przyjaciół i zajęć szkolnych. To wszystko składa się na lęki spowodowane izolacją. Objawiają się one przede wszystkim odczuwaniem strachu przed samotnością, przed zupełną utratą kontaktu i zainteresowania znajomych i rodziny. Może pojawiać się nadmierne użalanie nad własnym losem, czy też obsesyjne absorbowanie swoją osobą bliskich.

Dzieci a stany lękowe

Tego typu stany depresyjno-lękowe pojawiają się nawet u nastolatków. Bardzo niebezpiecznym objawem jest poczucie bycia niepotrzebnym i zamykanie się w emocjach. W sytuacjach separacji mogą pojawiać się także objawy somatyczne takie jak bóle brzucha i głowy oraz nudności. Wiele osób w takich sytuacjach szuka odpowiedzi na pytania typu „stany lękowe u dzieci jak leczyć?”. Otóż tutaj już koniecznie należy udać się do specjalisty.

Stany lękowe przed tym, co nieznane!

Nieustępujące problemy życiowe sprawiają także, że w społeczeństwie wzrasta lęk antycypacyjny. Może on być związany z czymś, co nie dotyka nas bezpośrednio, a jednak się tego nieustanie obawiamy. Z tego powodu tworzą się w nas stany lękowe w nocy, jak i za dnia zupełnie bez powodu. To również jest uzasadnione! W pewnych aspektach, poczucie stabilizacji jest niezbędne dla dobrego snu i codziennego funkcjonowania. Towarzyszący stan lękowy staje się uciążliwy i paraliżujący, budzi obsesyjne myśli i zniekształca postrzeganie rzeczywistości, bardzo często kończy się atakami paniki. Ogromnym niebezpieczeństwem jest fakt, że stan przewlekłego zamartwiania się, zazwyczaj prowadzi do rozwoju zaburzeń lęków uogólnionych i depresji.

Spokojne życie, czyli jak pozbyć się stanów lękowych!

Jak w całym tym szaleństwie zachować spokój? Zabrzmi to banalnie, ale dobre nastawienie jest kluczowe. Należy pamiętać, że żyjemy w czasach doskonale rozwiniętej technologii. Najlepiej, by przyświecała nam myśl, iż sytuacja jest przejściowa, ale jednocześnie nie bagatelizując jej, a wtedy objawy stanów lękowych powinny ustępować. W walce ze stanami lękowymi warto dobrze planować czas! Samorozwój, nadrobienie lektur, albo poszukanie nowej pasji, pomoże spożytkować czas, a przy okazji może uwolnić głowę od niesprzyjających myśli.

Jak leczyć stany lękowe?

Wpływ na nasz stan psychiczny ma również jakość stylu życia! Oznacza to, że pomocne są takie aspekty, jak prawidłowa dieta, ruch, unikanie używek, odpoczynek i wysypianie się. To najlepsze sposoby na leczenie stanów lękowych. Na pewno warto odrzucić papierosy. Nikotyna na stany lękowe również wpływa negatywnie i je potęguje. Oprócz tego doskonałym lekiem na pogorszone samopoczucie jest nowy przyjaciel i to ten najlepszy dla człowieka, czyli zwierzak. Jego przygarnięcie pod dach powinno, być dobrze przemyślane, a dom przygotowany. Wierny pies, czy charakterny kot, pozwoli na przeniesienie na kogoś troski. Każdy zwierzak niewątpliwie wprowadza do domu wiele ciepła, miłości i szczęścia. Jeśli jednak stany lekowe w nocy lub w codziennych sytuacjach są uciążliwe i utrudniają znacznie nasze funkcjonowanie, należy zgłosić się do specjalisty!