Dieta wegańska cieszy się coraz większą popularnością. Jej zwolennicy przekonują, że spożywanie potraw bezmięsnych wszystkim wychodzi na dobre: ogranicza cierpienie zwierząt, pozwala zadbać o planetę i jakość powietrza oraz zmniejszyć poziom globalnego ocieplenia, jest korzystne również dla nas samych bo weganizm zapobiega różnym rodzajom chorób czy nowotworów i pomaga poprawić nasze samopoczucie. Osoby, które do tej pory nie miały okazji spróbować wegańskich potraw, mogą wprowadzać je do swojej diety stopniowo i dzięki temu poznawać nowe pomysły na smaczne oraz pożywne jedzenie. Zacznijmy od śniadania: nie musimy rezygnować z ulubionych smaków czy potraw. Tradycyjne omlety przyrządzimy po prostu z innych składników – w tym przypadku będzie to tofu oraz mąka produkowana z ciecierzycy. Warzywne dodatki sprawią, że nasz omlet będzie jeszcze bardziej apetyczny. Możemy też nieco poeksperymentować i podać go z innymi składnikami, które szczególnie lubimy.

Składniki

Na dwa duże omlety będą nam potrzebne: szklanka mąki z ciecierzycy, łyżka mielonego siemienia lnianego, trzy czwarte łyżeczki proszku do pieczenia, jedna trzecia łyżeczki czarnej soli, ćwierć łyżeczki soli, po szczypcie pieprzu i kurkumy, kostka tofu (180 g), pomidor, czerwona cebula, papryczka chilli, oliwki oraz olej do smażenia.

Czy produkty EKO są zdrowsze od produktów zwykłych?

Przepis

Przygotowania zaczynamy od wymieszania wszystkich suchych składników oraz dodania do nich szklanki wody. Dokładnie je blendujemy. Tofu kruszymy w dłoniach, zaś warzywa kroimy, dorzucamy do masy i ponownie blendujemy. Powinniśmy uzyskać gęstą, lecz nieco płynną masę. Na patelni rozgrzewamy olej i wlewamy połowę przygotowanej masy. Smażymy przez kilka minut pod przykryciem. Gdy spód będzie już przysmażony, przekładamy omlet na drugą stronę i smażymy przez chwilę. Identycznie przygotowujemy drugi omlet. Usmażone omlety możemy podawać z ulubionymi warzywami pokrojonymi w kostkę, posiekanym szczypiorkiem, ketchupem lub orientalnym sosem. Smacznego!