Zdarza się nam, że wpadniemy na pomysł chronienia naszej planety przed nami samymi. Chcemy być bardziej eko i dołączyć do jak nam się wydaje elitarnego grona tych, których stać na kupienie Tesli. Tylko nie trzeba od razu myśleć, że ekologia jest kosztowna. Wręcz przeciwnie, poznaj kilka rozwiązań na to, by nie tylko dbać o planetę, ale też sporo zaoszczędzić.
1. Spaceruj
Ostatnie kolejki na stacjach benzynowych nie dały ci do myślenia? A powinny, spacer czy jazda rowerem nie tylko pozwoliłyby ci na uniknięcie presji, spore oszczędności, ale też dały szanse na zadbanie o środowisko.
2. Pij wodę z kranu
Naprawdę w większości miast mamy doskonałą wodę w kranie. Decydując się na rezygnację z tej butelkowanej, zaoszczędzisz pieniądze, kręgosłup, który pęka ci od dźwigania zgrzewek z mineralna, ale i środowisko. Nie przekonuje cię to? Kup małą butelkę wielokrotnego użytku z filtrem, a zyskasz pewność krystalicznej czystości.
3. Nie wyrzucaj jedzenia
Zapamiętaj i myśl o tym, że nasze babki i prababki, które żyły w altach niedoborów nie marnowały żywności, bo wiedziały, jak trudno jest ja „zdobyć”. W dodatku robiły to w czasach, gdy zamrażarki, foliarki do pakowania próżniowego czy maszyny do liofilizacji nie istniały. To, dlaczego ty, wyrzucasz wszystko, co choćby o dobę przekroczyło datę ważności na opakowaniu?
4. Dbaj o nawyki
To takie proste: zakręcaj wodę, gdy myjesz zęby, gaś światło, gdy wychodzisz z pokoju i wyłączaj urządzenia z zasilania, zamiast przełączać w tryb czuwania. Nie są to żadne rewolucyjne rozwiązania i nie wymagają kolosalnego wysiłku, a przekładają się na wymierne oszczędności w rachunkach.
5. Segreguj śmiecie
Segregacja odpadów nie zawsze ma bezpośredni wpływ na rachunki, ale na pewno na środowisko. Na opłaty przekłada się w przypadku domków jednorodzinnych, w których mamy szansę na założenie własnego kompostownika. Wiele gmin obniży nam w takim przypadku opłatę za wywóz nieczystości.
6. Zabieraj na zakupy swoją torbę
Obliczono, że średnie roczne zużycie reklamówek wynosi w Europie 200 sztuk rocznie na rodzinę. Jeśli jesteś takim średniakiem i za każdą torebkę płacisz pięćdziesiąt groszy, nietrudno policzyć, ile kosztuje cię to w skali roku. Dodajmy, że taka reklamówka rozkłada się w środowisko przez ten 500 lat, a na pewno następnym razem nie zapomnisz o wrzuceniu torby na zakupy do torebki.
7. Przynajmniej raz na jakiś czas, zrezygnuj z jedzenia mięsa
Nie chodzi tylko o to, że mięso nie jest zdrowe, ani nawet o to, że jest drogie. Bardzo istotne jest, że do wytworzenia kilograma mięsa potrzebne są ogromne ilości wody i rośli, które przecież możesz zjeść ty i to w zdecydowanie mniejszej ilości. Nikt nie mówi o całkowitej rezygnacji, ale raz, dwa razy w tygodniu na pewno wyjdzie na zdrowe: tobie, portfelowi i środowisku.
8. Przerabiaj
Często nie mamy świadomości, jak wielu rzeczom i przedmiotom można dać drugie życie. Każdy słoik może być ponownie napełniony, podobnie jak każdy pojemnik czy butelka. Nie dość na tym: odnawianie mebli, odzieży czy tkanin to pomysł na wspaniałe hobby.
10 sztuczek marketingowych, przez które wydajesz więcej w sklepie
9. Kupuj rzeczy dobrej jakości
10. Pomyśl o eko inwestycjach
Znowu, to łatwiejsze, jeśli masz dom. Inwestycja w fotowoltaikę, pompę ciepła czy rekuperacje dlatego nazywana jest właśnie inwestycją, że każda wydana na nią złotówka bardzo szybko się zwraca. Jeśli mieszkasz w bloku, pomyśl o wymianie okien, uprawie roślin na tarasach i w przestrzeniach wspólnych oraz kompostowniku na balkonie.