A więc tak naprawdę czym są urojenia? Urojenia są zaburzeniami myślenia, które pojawiają się nie tylko w przypadku schizofrenii i towarzyszącym jej epizodom psychotycznym. Wiele osób doświadcza takich stanów na przykład pod wpływem substancji psychoaktywnych. Czasami przyczyny urojeń są niezbadane. Sprawdź dokładnie, czym są urojenia, a także jak można je leczyć.
Urojenia – co to jest?
Urojenia to inaczej zaburzenia myślenia. Towarzyszą im przekonania chorego, że istnieją zjawiska, wydarzenia lub sytuacje, które w rzeczywistości nie mają miejsca. Niektóre zaburzenia urojeniowe są dość łatwe do zdiagnozowania. Na przykład dość łatwo można je zauważyć w sytuacji, gdy komuś wydaje się, że jest zbawicielem świata. Niekiedy jest to nieco trudniejsze, a zaburzenia myślenia stają się nieco zakamuflowane. W przypadku psychozy urojeniom towarzyszą bardzo często bogate objawy wytwórcze (pozytywne), czyli typowe objawy psychotyczne.
O pojawieniu się urojeń i radzeniu sobie z nimi
Zaburzenia urojeniowe mogą pojawić się nagle bądź też zwiększać stopniowo swoje nasilenie. W sytuacji, gdy stopniowo narastają, bliskie osoby mogą dość długo nie zdawać sobie sprawy, że u określonej osoby w ogóle się pojawiają. Zaburzenia urojeniowe charakteryzują się tym, że mimo obecności dowodów wskazujących na to, że przekonanie chorego o obecności pewnych zjawisk lub sytuacji jest fałszywe, osoba, której dotyczą urojenia, wciąż w nie wierzy. Jeżeli zauważysz takie zaburzenia u kogoś z bliskich osób, koniecznie skontaktuj się z lekarzem psychiatrą lub poszukaj pomocy na izbie przyjęć szpitala psychiatrycznego.