Retinol, jedna z pochodnych witaminy A, jest jednym z najbardziej znanych w pielęgnacji skóry składników. Wachlarz korzyści, które niesie jego stosowanie jest bardzo szeroki, wykazuje bowiem działanie przeciwstarzeniowe, przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Ponadto reguluje wydzielanie sebum i pomaga w walce z trądzikiem. Retinol przyspiesza odnowę komórek oraz pomaga złuszczać martwy naskórek. Jednak stosując retinol zachowaj ostrożność, ponieważ jego niewłaściwe stosowanie może powodować skutki uboczne.
Miejscowe zapalenie skóry
Jednym ze skutków nieprawidłowego stosowania retinolu jest miejscowe zapalenie skóry, charakteryzujące się zaczerwienieniem, podrażnieniem lub przesuszeniem skóry. Pojawić mogą się także drobne krosty (podobne do pryszczy). Zapalenie najczęściej pojawia się w okolicy ust, jednak może się ono na okolice nosa i oczu.
Co zrobić?
Jeśli zauważysz u siebie wymienione wcześniej objawy pierwszym krokiem jest wykluczenie retinolu ze swojej codziennej pielęgnacji skóry. Na jakiś czas zrezygnuj także z wszelkiego rodzaju peelingów, aby nie wywołać jeszcze większego podrażnienia. Twoja skóra może wracać do formy przez dość długi czas, dlatego wskazana jest cierpliwość. W tym czasie skup się przede wszystkim na zapewnieniu swojej skórze odpowiedniego nawilżenia.
Jaką pielęgnację stosować w okresie zapalenia skóry?
O ile sam okres gojenia się skóry może trochę potrwać, to stosując odpowiednia pielęgnację możesz przyspieszyć ten proces.
Przede wszystkim staraj się używać delikatnych kosmetyków oczyszczających. Najlepiej wybierz coś z linii kosmetyków dla alergików, których skład jest skomponowany jest tak, aby nie wywoływać podrażnień. Unikaj natomiast kosmetyków z dodatkiem enzymów z owoców oraz kwasami AHA, które mają właściwości złuszczające, co może pogorszyć stan skóry.
Zwracaj uwagę na kosmetyki, które nakładasz na usta – balsamy, pomadki, błyszczyki itp. W trakcie ich stosowania część kosmetyku wcierasz w okolice ust. Bardzo często w kosmetykach przeznaczonych do ust znajduje się kwas salicylowy (który ma za zadanie usunąć suchą skórę z ust), który może dodatkowo podrażnić miejsca, w których już wystąpiło zapalenie. Dlatego wybieraj raczej kosmetyki, które zawierają delikatne składniki nawilżające.
Niezmiernie ważnym elementem regeneracji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenie. Jednak również w tym przypadku musisz uważać na skład kosmetyków, które stosujesz. Wybieraj takie, które łagodzą i odbudowują barierę ochronną skóry, np. z zawartością ceramidów, miodem manuka ii witaminą E.
Czy istnieją substancje, które mogą pomóc w rzuceniu palenia na dobre?
Czy to na pewno retinol?
Skóra w okolicy ust i oczu jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra w innych częściach twarzy. Dlatego też ryzyko wystąpienia podrażnień lub zapalenia skóry w tych miejscach występuje najczęściej. Jednym z powodów może być niewłaściwe stosowanie retinolu (np. stosujesz go za dużo lub jego stężenie jest zbyt wysokie dla Twojego rodzaju skóry). Jeśli jednak pomimo wykluczenia retinolu ze swojej codziennej pielęgnacji stan Twojej skóry nie poprawia się, musisz wziąć pod uwagę, że powodem może być coś innego (np. alergen występujący w jedzeniu lub zaburzenia gospodarki hormonalnej). W takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem.